Wodne pompy ciepła są opcją ogrzewania realizowaną równolegle z ich odpowiednikami naziemnymi i powietrznymi. W tym przypadku ciepło jest przekazywane do domu z podziemnego źródła, czyli z wody. Pompy gruntowe lub wodne znacznie lepiej nadają się jako źródło dolne. Zasada działania i konstrukcja są tu podobne: woda gruntowa krąży w instalacjach pomp wodnych, a energia cieplna potrzebna do ogrzania domu i ogrzania używanej wody jest z niej pobierana.
Czym pompa ciepła różni się od konwencjonalnych systemów grzewczych?
Przede wszystkim taniość i praktyczność użytkowania. Pompa ciepła jest podobna do lodówki, tylko o działaniu odwrotnym. Dlaczego ta technologia jest wyjątkowa, dlaczego jest tak popularna i ekonomiczna? Używając tylko jednego kilowata do zasilania głównej sprężarki, mamy około pięciu kilowatów ciepła. W niektórych przypadkach ten sam kilowat oddaje większą ilość energii cieplnej.
Należy pamiętać, że pompa usuwa około 80% energii cieplnej dosłownie z powietrza, a system nie wymaga okapów, kominów, smarowania i bieżących napraw technicznych. Technologia jest innowacyjna, przyjazna środowisku, bezpieczna i uniwersalna dla wszystkich typów nowoczesnych budynków, a konstrukcje pomp ciepła są stale udoskonalane. Istnieją różne typy pomp ciepła, niektóre z nich wykorzystują powietrze jako źródło ciepła, inne wykorzystują wodę ze zbiorników lub źródeł podziemnych, są pompy wykorzystujące glebę.
Wodna pompa ciepła – zasada działania układu
Pompy ciepła ze źródłem wodnym działają z wykorzystaniem istniejących zbiorników wodnych w okolicy lub przez dwie głębokie studnie wykopane (wlot i wylot). Wodna pompa ciepła czerpie wodę z jednej studni, odzyskuje ciepło a następnie przekierowuje je do domu jednorodzinnego, po czym oddaje schłodzoną wodę do następnej studni. Urządzenie musi być wyposażone w systemy sterowania, które doprowadzą do jego awaryjnego wyłączenia w przypadku dopływu wody o temperaturze poniżej dopuszczalnej.
Konstrukcja pompy ciepła jest kompaktowa i prosta. Prymitywny prototyp takiego urządzenia został zaproponowany w połowie XIX wieku, ale dopiero stosunkowo niedawno został ulepszony. Zasada działania urządzenia jest podobna jak w przypadku agregatów chłodniczych, gdy komora wewnętrzna jest chłodzona, ciepło jest skoncentrowane i uwalniane z układu. Zadaniem współczesnych projektantów było odwrotne, ciepło musi być wychwytywane z otoczenia o niskiej temperaturze i przekazywane do pomieszczenia.
Pompa ciepła: z czego się składa?
W pracy wykorzystuje ciepło źródeł wód gruntowych, technogenicznych, atmosferycznych i geodezyjnych. Technicznie konstrukcja składa się z trzech obwodów wypełnionych specjalnym płynem. Pompa ciepła do ogrzewania domu zawiera następujące elementy: kondensator, parownik, miernik elektryczny, kompresor, system automatyki i sterowania, ciepłomierze, zawory i komunikacja.
Woda gruntowa jest znakomitym źródłem ciepła, dlatego że, jej temperatura jest powyżej zera. Wyższe temperatury wody zwiększają wydajność pompy. Jednak płynna i prawidłowa praca pomp wodnych w rzeczywistości zależy od co najmniej dwóch czynników. Pierwszym z nich jest dobra jakość wody w studni wlotowej. Drugi to głębokość powierzchni wody podczas pompowania. Jej głębokość nie powinna przekraczać 10–15 m. Nieprzestrzeganie powyższych warunków prowadzi do dużego poboru mocy pompy ciepła podczas pracy lub konieczności częstego płukania studni iniekcyjnej.
Współdzielenie wodnej pompy ciepła z domowym systemem grzewczym
Wodne pompy ciepła mogą współpracować z nagrzewnicami powierzchniowymi, powietrznymi (nadmuchowymi) lub konwekcyjnymi. Najlepsze rezultaty osiąga się, gdy pompa jest połączona z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. W tym przypadku instalacja jest również stosunkowo prosta, a jej późniejsza obsługa jest dość wygodna. Przydatne jest stosowanie pompy w układzie grzewczym, w którym temperatura powietrza dochodzi do 40°C.
Nieco inaczej wygląda współdzielenie pomp ciepła z grzejnikami konwekcyjnymi, gdyż są one zazwyczaj przystosowane do pobierania wody z kotła centralnego ogrzewania. Grzejnik uzyskuje potrzebną moc, jeżeli temperatura chłodziwa osiąga około – 80 stopni Celsjusza. Natomiast wypływająca z pompy woda uzyskuje jedynie około – 50 stopni Celsjusza. Aby skompensować te różnice i zwiększyć wydajność grzejników, należy co najmniej podwoić ich powierzchnię.
Ciepło zimą i chłodno latem
Warstwy wodonośne wykorzystywane przez wodne pompy ciepła są doskonałym źródłem ciepła zimą i dobrym pochłaniaczem w upalne lato. Dlatego systemy tego typu umożliwiają energooszczędne ogrzewanie domu i jego tanie chłodzenie. Należy jednak wiedzieć, że taka dwubiegunowa praca pompy jest możliwa tylko w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.
Czy zakup wodnej pompy ciepła jest kosztowny?
Na pewno tak, jeżeli będzie realizowany jedynie ze swoich funduszy. Istnieje jednak możliwość skorzystania z dofinansowania z różnych programów pomocowych. Program Czyste Powietrze umożliwia uzyskanie dotacji na zakup pompy ciepła w wysokości 32 000 zł, jeżeli inwestycja będzie poszerzona o panele fotowoltaiczne dopłata wyniesie 37000 złotych. Obecnie nie trzeba długo czekać na rozpatrzenie sprawy, konsument ma prawo skorzystać z połączenia tego projektu z innymi takimi jak Stop Smog czy też z ulgą termomodernizacyjną. Aby uzyskać dofinansowanie w przypadku gospodarstwa jednoosobowego uzyskiwany dochód musi być w granicach 2189 złotych, natomiast w większych rodzinach to 1564 złote na jedną osobę.
Zamawiając pompę ciepła, fotowoltaikę w firmie profesjonalnie zajmującej się sprzedażą, montażem i konserwacją tych urządzeń można uzyskać informacje o innych programach wsparcia. Obecnie działają takie projekty dotacji jak Moje Ciepło i Mój Prąd. W pierwszym przypadku dofinansowanie obejmuje zakup oraz instalację pompy ciepła w nowo budowanym domu, który cechuje większy standard energetyczny. Jest to dotacja do 30% poniesionych kosztów i jest uzależniona od rodzaju wybranej pompy ciepła. A mianowicie: powietrzna pompy ciepła dotacja w wysokości 7000 złotych a w przypadku gruntowej pompy ciepła to 21000 złotych i dotyczy kosztów poniesionych od stycznia 2021 roku.
Pomocne treści na podobny temat : |
https://www.bahco.pl/pompy-ciepla/ |
https://www.sopk.pl/pompy-ciepla/ |
https://www.sitart.com.pl/ogrzej-dom-pompa-ciepla/ |