Tonery do drukarek

Tonery do drukarek

Tonery do drukarek cieszą się coraz większą popularnością, jednak nadal wielu właścicieli drukarek laserowych nie do końca wie, czym one tak właściwie są. Warto mieć podstawową wiedzę na ich temat, aby dokonać optymalnego zakupu w tym zakresie. Skąd wiemy czy należy kupić toner, czy tusz? Czym jest toner? W jaki sposób szybko i skutecznie zainstalować toner w drukarce? Czy wyrzucenie zużytego tonera to dobre rozwiązanie? Ile jesteśmy w stanie wydrukować korzystając z jednego tonera? Czy toner może zaschnąć? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Skąd wiemy czy należy kupić toner, czy tusz?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zorientować się czy jesteśmy posiadaczami drukarki laserowej, a może tej atramentowej. Jest to bardzo zasadnicza różnica, bowiem od tego zależy, na jaki wkład powinniśmy się zdecydować. Jeśli chodzi o drukarki laserowe, to wykorzystują one toner, natomiast te atramentowe, jak sama nazwa wskazuje – tusz. Oba urządzenia doskonale spełniają swoje funkcje, jednak podobieństwa kończą się na wynikach końcowych poszczególnych procesów. Zanim wybierzemy odpowiednie tonery do drukarek, powinniśmy wcześniej dowiedzieć się, jaki model urządzenia posiadamy. Dopiero na tej podstawie jesteśmy w stanie podjąć optymalną decyzję w tym zakresie. 

Czym jest toner?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat tonerów, w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, czym one tak właściwie są. Otóż toner to potocznie wkład, który jest przeznaczony do drukarki laserowej. W praktyce jednak kluczowym elementem jest proszek, który znajduje się w podłużnej kasecie. Wewnątrz znajdziemy mieszaninę, która składa się z pigmentu, żelaza i małej wielkości drobin żywicy. Podczas procesu związanego z drukowaniem są one uwalniane, dzięki czemu są przenoszone na papier. Jest to możliwe dzięki mechanizmom, które wykorzystywane są w drukarce laserowej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że podczas zakupu tonera otrzymamy kompletny zestaw, czyli wkład razem z zawartością. 

W jaki sposób szybko i skutecznie zainstalować toner w drukarce?

Wiemy już, czym są tonery oryginalne do drukarek. Warto uzyskać teraz nieco więcej informacji na temat tego, w jaki sposób można je zainstalować. O ile dla części osób wydaje się to być absolutnie łatwe, to jednak mogą występować problemy z tą czynnością. Przede wszystkim kluczowe jest odbezpieczenie danego elementu. Każdy toner oryginalny posiada zamontowaną fabrycznie nakładkę ochronną – na pierwszy rzut oka wygląda na nieodłączną część kasety. W konsekwencji zdarza się, że po rozpakowaniu od razu chcemy komponent zamontować wewnątrz. Wówczas okazuje się, że kaseta jest zbyt duża. Gdy element ochronny ulegnie zdemontowaniu, wówczas tonery do drukarek osiągną optymalne rozmiary i zmieszczą się w drukarkach. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że część tonerów wyróżnia się również innymi zabezpieczeniami, wśród których wyróżnić można papier ochronny na bębnie.

Tonery do drukarek
Tonery do drukarek

Czy wyrzucenie zużytego tonera to dobre rozwiązanie?

Zdecydowanie nie należy wyrzucać zużytego tonera do śmieci. Okazuje się bowiem, że jest to odpad wysoce niebezpieczny dla środowiska. Znajdujące się wewnątrz cząsteczki pigmentu, żelaza i żywicy są niezwykle szkodliwe, dlatego też nie powinniśmy sobie pozwolić na to, by wydostały się z wnętrza. Jeśli chcemy pozbyć się wkładu w sposób całkowicie bezpieczny, wówczas powinniśmy dostarczyć go do specjalnego miejsca, w którym przyjmowane są elektrośmieci. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że tonery do drukarek mogą być ponownie napełniane przez specjalistów- dzięki temu nie tylko zminimalizujemy koszty, ale dodatkowo przyczynimy się do ochrony środowiska. 

Ile jesteśmy w stanie wydrukować korzystając z jednego tonera?

Specjaliści doszli do wniosku, że wydajność tonera zależy przede wszystkim od tego, na jaki model drukarki się zdecydujemy. Producenci na opakowaniach podają szacowaną ilość stron, jednakże margines błędu w tym przypadku jest dość duży. Na wydajność może również wpływać gęstość zadruku, wykorzystana czcionka, a nawet ustawienia w zakresie preferencji drukowania. Tonery do drukarek różnią się od siebie wnętrzem- ilość proszku w każdym przypadku może być nieco inna, co ostatecznie przekłada się na wydajność. Zasady te dotyczą nie tylko oryginalnych egzemplarzy, ale również tonerów zamienników

Czy toner może zaschnąć?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy tonery do drukarek mogą zaschnąć. Otóż największą zaletą laserowych drukarek jest to, że wkład do nich nie zasycha. W przypadku modeli atramentowych regularne drukowanie jest konieczne, jednak tonery mają to do siebie, że ich żywotność jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Wynika to przede wszystkim z anatomii danego tonera. Wewnątrz nie znajdziemy ciekłych substancji, które mogłyby zastygnąć, co z pewnością jest ogromnym udogodnieniem. Jak można zatem wywnioskować, tonery do drukarek to fantastyczne rozwiązanie. 

Author: any12