Co to są palce młotkowate?

Co to są palce młotkowate?

Co to są palce młotkowate? „Palce młotkowate” to powszechne określenie palców z deformacją w obszarze ścięgna prostownika przy stawie międzypaliczkowym. Zobacz, na czym polega ta dolegliwość i kto najbardziej jest na nią narażony.

Palce młotkowate – wyjaśnienie pojęcia

Określenie „palce młoteczkowate”, inaczej „palce młotkowate”, zostało zarezerwowane dla palców u stóp, w których doszło do uszkodzenia ścięgna prostownika przy stawie międzypaliczkowym. W konsekwencji pojawia się przykurcz lub przerwanie ścięgna prostownika. W efekcie paliczek dystalny ustawia się w pozycji zgięciowej. W praktyce palce przez cały czas znajdują się w pozycji zgięcia i osoba z tą dolegliwością nie ma możliwości wyprostowania ich do pozycji zerowej.  

Których palców zazwyczaj dotyczy to zniekształcenie? Zwykle chodzi o palce od drugiego do piątego.

Polecamy frezarki w sklepie internetowym  https://kerpro.pl/kategoria/frezarki/

Przyczyny palców młotkowatych

Jakie są przyczyny pojawiania się palców młoteczkowatych i czy – stosując odpowiednią profilaktykę – można zminimalizować ryzyko wystąpienia tej deformacji? Częstym powodem pojawienia się takiej wady są za ciasne buty. Wśród przyczyn wymienia się też noszenie butów na obcasie. Takie obuwie powoduje, że stawy śródpalcowe przez długi czas utrzymują się w zgięciu grzbietowym, co sprzyja rozwojowi wady. Dlatego warto pamiętać, że choć noga ładniej się prezentuje na szpilce, konsekwencją mogą być m.in. palce młotkowate.

Co to są palce młotkowate?
Co to są palce młotkowate?

Nierzadko problem jest znacznie bardziej złożony i stoją za nim różnego rodzaju deformacje ortopedyczne, które czasem będą wymagać również interwencji lekarza, np. ortopedy czy chirurga. Taki specjalista w trakcie zabiegu nada palcom naturalny kształt. Jednak to niejedyna metoda, by zmniejszyć tę wadę, i zanim klient zdecyduje się na operację, która wiąże się z powikłaniami, ma tak naprawdę szereg metod do wyboru.

Powikłania i konsekwencje palców młoteczkowatych

Palce młotkowate to nie tylko zmieniony wygląd stopy. To również konsekwencje natury zdrowotnej.

Zwykle najpierw zmiany pojawiają się w obrębie stawu międzypaliczkowego. Występuje wówczas zjawisko spychania palca na kolejne, co doprowadza do wygięcia drugiego albo trzeciego palca. W konsekwencji może dojść do rozszerzenia się tego typu zmian na wszystkie palce w danej stopie. Może to utrudnić poruszanie i sprawić, że dobór butów stanie się wręcz niemożliwy.

Dolegliwość palców młoteczkowatych nierozerwalnie wiąże się z takim problemami. jak powstawanie bolesnych nagniotków lub odcisków. Osoba, u której pojawia się taka deformacja, powinna być pod stałą opieką specjalisty.

Jak pomóc w przypadku palców młotkowatych?

Przede wszystkim bardzo istotne jest uświadomienie klientowi powagi problemu i możliwych konsekwencji związanych z obecnością takiej deformacji. Niektórzy ignorują swoje palce młotkowate do czasu pojawienia się pierwszych dolegliwości bólowych, które pozornie nie są nimi wywołane. Dopiero gdy specjalista obejrzy stopę, zauważy, że taki niefizjologiczny przykurcz palca może być głównym powodem problemów zdrowotnych.

Przede wszystkim wygodne obuwie

Terapię palców młotkowatych dostosowuje się do zaawansowania problemu, zasadniczo jednak cały proces rozpoczyna się od rozmowy z klientem na temat jego stylu życia i noszonego obuwia. Następnie należy wskazać mu, jak bardzo ważne jest stosowanie wygodnych butów. Z pozoru tak wręcz banalna, prozaiczna rzecz jak buty może skutecznie utrudnić poruszanie, a nawet być przyczyną innych dolegliwości niż palce młotkowate, w tym modzeli czy otarć. Buty nie powinny być zbyt ciasne, by nie pogłębiać problemu i nie utrudniać poruszania. Jednocześnie nie mogą być za luźne, ponieważ wywołuje to ryzyko wielu dolegliwości ortopedycznych. Palce młotkowate to nierzadko konsekwencja nadmiernego korzystania z butów na obcasie i osoba z tą deformacją powinna być tego świadoma.

Czas na wkładki i ortezy

Aby ustawić palce w fizjologicznej pozycji, niezbędne może okazać się stosowanie silikonowych ochraniaczy. Można też zaproponować indywidualnie dopasowane ortezy, które pomagają ustawić palce w prawidłowej pozycji. Takie rozwiązania zmniejszają nacisk obuwia w newralgicznych miejscach.

Co ciekawe, można również zaproponować klientowi wykonanie dedykowanych, indywidualnie dopasowanych do jego przypadku wkładek ortopedycznych. Taka opcja to bardzo dobry sposób zapobiegania pogłębianiu się problemu palców młotkowatych, o ile jego źródłem są wady ortopedyczne.

Praca własna i ćwiczenia

Oczywiście obuwie, wkładki i ortezy to niejedyne sposoby, by poradzić sobie z wadą, jaką są palce młotkowate. Dobrze jest również zaproponować klientowi wykonywanie ćwiczeń rozluźniających napięte mięśnie i ścięgna oraz takich, które pobudzają do pracy mięśnie osłabione. Jedną z opcji takich aktywności jest np. dociskanie palców do podłoża, poruszanie pojedynczym palcem albo wachlarzowate rozkładanie palców.

Gdy problem jest bardzo zaawansowany i żadna z powyższych metod nie przynosi oczekiwanych rezultatów, istnieje jeszcze jedna furtka do zdrowia. Mianowicie można skorzystać z pomocy chirurga. Lekarz wykona zabieg polegający na przywróceniu prawidłowego kształtu palca. Jednak takie zabiegi to zawsze ryzyko powikłań i wydłużony czas rekonwalescencji. Dlatego znacznie lepiej zacząć od bardziej zachowawczych metod.

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl

 

Author: any22