Transport intermodalny w Polsce

Transport intermodalny w Polsce

Transport intermodalny w Polsce – zastanawiasz się, czym charakteryzuje się transport intermodalny? Jak pokazują statystyki, ten rodzaj przewożenia rzeczy z jednej lokalizacji do drugiej jest coraz powszechniej stosowany. Co powinno się wiedzieć na temat transportu intermodalnego? Jakie są tutaj kluczowe zalety? O tym można dowiedzieć się w przygotowanym przez nas poradniku.

Czym jest transport intermodalny?

Jest to rodzaj transportu określany inaczej w literaturze fachowej jako kombinowany. Co ważne, transport intermodalny jest wykorzystywany przez coraz więcej firm. Wszystko dlatego, że przewiezienie rzeczy do docelowej lokalizacji odbywa się sprawnie i szybko. Aby to było zaś możliwe, stosuje się rozmaite formy transportu. Warto jednak wspomnieć o jednej bardzo istotnej rzeczy. Mianowicie w czasie realizowania transportu wykorzystuje się w sumie tylko jedną jednostkę ładunkową. I to na całej trasie realizowanego przewozu. Chodzi tutaj np. o kontenery itp. Pewnie zastanawiasz się teraz, jakie formy transportu są ze sobą najczęściej łączone, prawda? Firmy zawodowo zajmujące się tym zagadnieniem stosują rozmaite kombinacje. Nie da się jednak ukryć, że w większości przypadków chodzi o połączenie transportu samochodowego wraz z kolejowym. Jak to wszystko wygląda jednak w praktyce? Pierwsza część trasy jest pokonywana przy pomocy samochodów. Zadaniem pracowników jest dojechanie np. do konkretnej stacji. Liczy się oczywiście tutaj to, by przewożony asortyment w żaden sposób nie ucierpiał na trasie itd. Potem następuje przeładowanie z samochodów do transportu kolejowego. W ten sposób dany asortyment powinien już finalnie dotrzeć do końcowego odbiorcy. Jakie konstrukcje są zaś stosowane do przewożenia ładunków? Przede wszystkim warto tutaj wymienić kontenery. Czasami wykorzystywane są także naczepy samochodowe lub nadwozia wymienne itp.

Zobacz koniecznie:

Bardzo korzystny wpływ na środowisko

Transport intermodalny w Polsce
Transport intermodalny w Polsce

Okazuje się, że transport intermodalny jest coraz częściej stosowany. Dlaczego tak się dzieje? Ta forma transportowania asortymentu z jednej lokalizacji do drugiej ma m.in. bardzo dobre właściwości pod kątem otaczającego nas środowiska. Eksperci zaznaczają, że transport intermodalny generuje mniej dwutlenku węgla – w czasie zastosowania. Ma to zaś bardzo duże znaczenie. Dzięki temu można przyłożyć swoją „cegiełkę” do spraw ekologicznych, które dla wielu osób są bardzo istotne. Czym jeszcze cechuje się transport intermodalny? Warto zauważyć, że w czasie jego realizowania można zaobserwować o wiele mniejsze zużycie oleju napędowego (w porównaniu do innych opcji). Dodatkowo jest generowana znacznie mniejsza emisja tlenków azotu. Fachowcy od ochrony środowiska zwracają baczną uwagę jeszcze na jeden „element” tej układanki. Chodzi o to, że w czasie realizowania transportu intermodalnego jest emitowana o wiele mniejsza liczba cząstek stałych. A to wszystko ma znaczenie pod kątem otaczającego nas środowiska. Jeśli my nie zatroszczymy się o te kwestie, to nikt niestety za nas tego nie zrobi…

Transport intermodalny: jak można zaoszczędzić?

Zadaniem każdej osoby odpowiedzialnej za planowanie transportu itp. jest m.in. jak największe zminimalizowanie wydatków. Nie dziwi zatem, że dużo ekspertów chętnie decyduje się na transport intermodalny. Warto podkreślić, że dzięki takiemu sposobowi przewożenia asortymentu z jednej lokalizacji do drugiej można np. zatrudniać znacznie mniej kierowców. A to już spore oszczędności. Szczególnie teraz, kiedy koszt zatrudnienia każdego pracownika jest tak wysoki. Na tej płaszczyźnie można pokusić się o oszczędności, ponieważ nie trzeba aż tak bardzo inwestować w pojazdy. Zaletą transportu intermodalnego są oszczędności na tym polu. To zaś bardzo dobra informacja. Każda profesjonalna firma transportowa powinna mieć dobrze wyposażoną flotę pojazdów. Należy posiadać nie tylko auta podstawowe, ale także rezerwowe (na wszelki wypadek). Wspominaliśmy już o mniejszym zużyciu oleju napędowego. Oszczędności dotyczą także benzyny, która niestety jest z tygodnia na tydzień coraz droższa.

Polecamy sprawdzić:

Łatwiej zaplanować kluczowe działania

Profesjonalnie realizowany transport intermodalny ma coraz więcej zwolenników. Warto zaznaczyć, że ta forma pozwala wszystko dokładnie zaplanować. Dzięki temu można np. dość precyzyjnie określić, kiedy towar zostanie dostarczony do docelowej lokalizacji. Warto zauważyć, że dla wielu Klientów ma to spore znaczenie. Dlatego właśnie nowoczesne firmy, które na co dzień stosują transport intermodalny, mają coraz więcej osób, które są zainteresowane ich usługami. Taka forma eliminuje w dużej mierze wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych. Czasami np. transport morski nie może odbyć się w terminie z powodu mało sprzyjającej aury itp. To nie wszystko. Ponadto transport intermodalny odbywa się nawet w czasie weekendów. Wszystko można dokładnie zaplanować na bazie np. rozkładów jazdy pociągów. To powoduje, że transport intermodalny jest realizowany profesjonalnie i szybko. Stosunkowo krótki czas trwania tego procesu powinien być wzięty pod uwagę także pod kątem pracowników. Będą oni bardziej wypoczęci, co ma wpływ na ich komfort oraz bezpieczeństwo.

Author: any12