Bariery mikrofalowe to jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych systemów zabezpieczeń. Z powodzeniem można je wykorzystać do ochrony własnej własności prywatnej oraz ochrony miejsc publicznych. Tak ogromna popularność barier mikrofalowych determinowana jest przede wszystkim ich wysoką skutecznością, poziomem bezpieczeństwa, niezawodnością, wydajnością oraz dostępnością do różnych zastosowań. Z czego zbudowany jest system barier mikrofalowych i jak działa? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w tym artykule.
Bariery mikrofalowe – budowa i zasada działania
Bariery mikrofalowe to system bezpieczeństwa służący do ochrony zewnętrznych granic. Jest to rodzaj zabezpieczenia, którego głównym celem jest wykrycie różnych intruzów, którzy mogą przebywać na terenie danej posesji. Cechą barier mikrofalowych jest to, że wykorzystują one mikrofale o bardzo wysokiej częstotliwości do generowania specjalnych wiązek elektromagnetycznych. Fale te są wysyłane z nadajnika do odbiornika.
Wszystko to prowadzi do powstania całego obszaru chronionego. Jest bardzo skuteczny, a jednocześnie całkowicie niewidoczny dla ludzkiego oka. Za każdym razem, nawet najmniejsze naruszenie linii mikrofalowej jest natychmiast zauważane przez odbiornik. Alert jest wyzwalany, gdy urządzenie wykryje, że wszystkie dozwolone kryteria zostały znacząco przekroczone lub spełnione zostały inne określone wymagania. Warto wspomnieć, że sygnał alarmowy może być transmitowany na różne sposoby w zależności od preferencji klienta.
Gdzie jest używana inteligentna bariera mikrofalowa? W rzeczywistości można ich używać wszędzie tam, gdzie wymagana jest ochrona określonej właściwości. Z powodzeniem stosowany na posesjach prywatnych, działkach, willach, bramach, więzieniach, elektrowniach, obiektach wojskowych, instytucjach publicznych, lotniskach, galeriach handlowych, fabrykach i rafineriach. Barierę mikrofalową można dowolnie zaprogramować na różne zdarzenia. Na przykład tutaj mówimy o przelatujących ptakach lub przelatujących zwierzętach. Zamiast syreny można również użyć całodobowej kamery. Bariery mikrofalowe wyposażone są również w szereg dodatkowych zabezpieczeń uniemożliwiających próbę ich demontażu lub utylizacji na odległość.
- systemy identyfikacji rfid https://rcse.pl/monitoring-osob/
- ochrona obwodowa ogrodzenia https://rcse.pl/varya-perimeter/
- pasywna czujka podczerwieni https://rcse.pl/czujki-sswin/
Szczegóły konstrukcyjne bariery mikrofalowej
Producenci obecnie oferują bariery mikrofalowe w różnych wersjach. Jak wiadomo, w zakresie ochrony są zupełnie inne potrzeby, jest klient indywidualny, który potrzebuje postawić bariery na terenie swojej prywatnej posesji, oraz inna armia, która potrzebuje ochrony w dużym garnizonie. Wszystkie nowoczesne cyfrowe bariery mikrofalowe charakteryzują się wysokim poziomem inteligencji. Mogą porównać sygnał odebrany z obszaru regulowanego z wcześniej zapisanymi parametrami opisującymi wejście intruza. Parametry te obejmują prędkość, wzorzec ruchu, kształt, rozmiar. System dobrze radzi sobie z wykrywaniem wszelkiego rodzaju prób przekroczenia obszarów chronionych lub czołgania się.
Jednostka bariery mikrofalowej jest również wyposażona w specjalne narzędzie, które umożliwia indywidualną regulację czułości wstęg bocznych oddalonych od środka strefy wykrywania. Oznacza to, że urządzenie będzie w stanie zignorować zakłócenia pojawiające się na skraju obszaru. Jest to bardzo ważne, gdy wokół posesji znajdują się niestabilne ogrodzenia lub metalowe ogrodzenia, ruchliwe drogi czy zbiorniki wodne.
Eksperci ds. bezpieczeństwa zalecają stosowanie liniowo spolaryzowanych anten parabolicznych zamiast płaskich anten spolaryzowanych kołowo, aby stworzyć barierę do wykrywania potencjalnych intruzów. Czemu? Omawiane rozwiązanie charakteryzuje się tym, że zapewnia wyraźniejszy sygnał, a ponadto przy zmianie położenia promiennika o 90 stopni i zmianie sposobu polaryzacji niektóre zakłócenia można znacznie zredukować.
Wszystkie urządzenia wchodzące w skład odpowiedniego systemu powinny być wyposażone w specjalne czujniki sabotażowe. Powiadomi klienta o każdej próbie zmiany położenia bariery lub izolacji galwanicznej obwodu. Czujnik posiada również zdalną kalibrację, opcje zmiany parametrów oraz podgląd bieżących i archiwalnych sygnałów.
Warto również wspomnieć, że ogromną zaletą barier mikrofalowych jest to, że w ogóle nie reagują na żadne zakłócenia atmosferyczne. Na przykład tutaj mówimy o deszczu, śniegu lub mgle. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku bariery IR wyposażonej w liniową strefę detekcji, która z pewnością jest mniej skuteczna.
Gdzie można zastosować bariery mikrofalowe?
Istnieje wiele możliwości wykorzystania barier mikrofalowych https://www.arenka.pl/gdzie-stosuje-sie-bariery-mikrofalowe/. Mogą w nie inwestować zarówno osoby prywatne, chcące chronić swój niewielki majątek, jak i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, np. Elektrownie, centra handlowe, biurowce itp.